Tigers Todger Fell Race 2018 - Wednesday May 2nd

Provisional Individual Results

Click for Team Results
Entrant No Name Cat Time Race Position Cat Position Club
542 Steve Franklin Msen 0:30:29 1 1 Totley A. C.
503 Nathan Lawson Mu23 0:30:46 2 1 Dark Peak
528 Stuart Bond M40 0:31:16 3 1 Dark Peak
551 Lee Kemp Msen 0:31:42 4 2 Totley A. C.
494 Michael Kenyon Msen 0:32:26 5 3
658 Alex Hinchcliffe Mu23 0:32:30 6 2 Vegan Runners
584 Max Wainwright Mu23 0:32:49 7 3 Shuoc
512 Sam Allin Msen 0:33:15 8 4 Totley A. C.
674 Ben Cartwright Msen 0:33:23 9 5 Matlock A. C.
671 Oliver Matharu Msen 0:33:29 10 6 Holme Pierrepont R. C.
586 Phil Skelton Msen 0:34:06 11 7 Steel City Striders
628 Peter Davies Msen 0:34:11 12 8 Dark Peak
414 Paul Fauset M40 0:34:17 13 2 Dark Peak
510 Aidan Linskill Msen 0:34:22 14 9 Totley A. C.
452 Sam Mellor Msen 0:34:39 15 10 Totley A. C.
446 Philip Morris Msen 0:34:48 16 11 Handsworth Roadhogs
453 Jordan Street Msen 0:34:59 17 12 Clowne Road Runners
432 Thomas Beaumont Msen 0:35:05 18 13 Totley A. C.
490 Aaran Fletcher Msen 0:35:12 19 14
601 Rebecca Robinson Wsen 0:35:18 20 1 Kendal A. C.
591 Patrick Foster Mu23 0:35:46 21 4 Shuoc
590 Alex Moore Msen 0:35:48 22 15 Shuoc
570 Humphrey Emery Msen 0:36:03 23 16
538 Daniel Wheat Msen 0:36:06 24 17 Southwell R. C.
468 Charles Baker Msen 0:36:06 24 18 Totley A. C.
677 Joel Siddall Msen 0:36:11 26 19 North Derbyshire R. C.
457 Phil Moore Msen 0:36:29 27 20
569 Colin Brearley M40 0:36:33 28 3 Holme Pierrepont R. C.
555 Robert Jackson M40 0:36:41 29 4 Holme Pierrepont R. C.
499 Douglas Wilders Msen 0:36:44 30 21 Dark Peak
442 Louis Wood M40 0:36:46 31 5 Steel City Striders
539 Gareth Phoenix M40 0:36:47 32 6 Hallamshire Harriers
583 Austin Frosi M40 0:36:49 33 7 Dark Peak
683 Kieran Shanahan Msen 0:36:50 34 22 Fat Boys R. C.
578 Megan Wilson Wsen 0:37:04 35 2 Dark Peak
455 Caroline Brock Wsen 0:37:22 36 3 Steel City Striders
498 James Thompson M40 0:37:38 37 8 Sheffield R. C.
561 Andrew Basey Msen 0:37:44 38 23 Heanor R. C.
558 Nigel Howard Msen 0:38:00 39 24
572 Mark Jacobi M50 0:38:11 40 1 Totley A. C.
489 Andrew Scholes Msen 0:38:16 41 25
506 Stephen Jones M40 0:38:18 42 9 Totley A. C.
559 Robert Plant Msen 0:38:20 43 26 Heanor R. C.
618 Kevin Sibley M40 0:38:28 44 10 Steel City Striders
663 Simeon Cotterell Msen 0:38:31 45 27 Steel City Striders
566 Adam Clarke Msen 0:38:40 46 28
484 Marcel Darling M40 0:38:40 46 11 Shelton Striders
655 Chris Duncan Msen 0:38:47 48 29
587 Nicola Bowen Wu23 0:38:50 49 1 Shuoc
652 Ben Allen M40 0:38:54 50 12
638 Rob Owen M50 0:38:59 51 2 Totley A. C.
507 James Hogg Msen 0:39:03 52 30 Steel City Striders
552 Colin Lynch M40 0:39:06 53 13 Totley A. C.
571 Tom Davies Msen 0:39:06 53 31 Holme Pierrepont R. C.
546 Andrew Watson M40 0:39:10 55 14 Erewash Valley R. C.
600 Alex Dunnett Mu23 0:39:16 56 5 Shuoc
444 Oskar Smith Msen 0:39:22 57 32
676 Laura Goy Wsen 0:39:29 58 4 North Derbyshire R. C.
514 Philip Knapton M40 0:39:34 59 15 Sheffield R. C.
405 Bob Foreman M50 0:39:40 60 3 Matlock A. C.
577 Stuart Reid Msen 0:39:46 61 33 Dark Peak
603 Bethan Gay Wsen 0:39:52 62 5 University Of Sheffield A. C.
563 Joe Buckman Msen 0:39:58 63 34 Steel City Striders
527 Gary Cragg M40 0:40:00 64 16 Holme Pierrepont R. C.
519 Richard Chisem Msen 0:40:02 65 35
602 Jeremy Braithwait Msen 0:40:05 66 36 Vegan Runners
579 Rachel Rose Wsen 0:40:07 67 6 Sheffield R. C.
433 Paul Lewis M40 0:40:14 68 17 Long Eaton R. C.
521 David Schofield M40 0:40:19 69 18 Racing T. N. T. Triathlon Team
502 Mark Platton M50 0:40:20 70 4 Steel City Striders
470 Caz Kay Wsen 0:40:27 71 7 Totley A. C.
630 Ben Clithero M40 0:40:28 72 19 Steel City Striders
678 Glenn Darley M40 0:40:29 73 20
505 Dom Tomes Msen 0:40:34 74 37
441 Chris Lawson M40 0:40:35 75 21 Totley A. C.
623 Darren Coggins M50 0:40:45 76 5
504 Geoff Cooper M40 0:40:49 77 22 Matlock A. C.
537 Michael Timm M50 0:40:54 78 6 Steel City Striders
625 David Best Msen 0:40:54 78 38
650 John Sutherns Msen 0:40:56 80 39 Holme Pierrepont R. C.
615 Paul Hulbert M40 0:40:59 81 23 Fat Boys R. C.
449 Annette Haines Wsen 0:41:04 82 8
639 John Thompson M40 0:41:08 83 24 Fat Boys R. C.
642 Matt Heason M40 0:41:11 84 25 Grindleford Goats
599 Mike Taylor M40 0:41:14 85 26 Fat Boys R. C.
610 Ben Jacob Msen 0:41:15 86 40 Porter Valley Plodders
667 Claire Prosser Wsen 0:41:17 87 9 Dark Peak
501 Simon Brister M60 0:41:27 88 1 Matlock A. C.
421 Nick Burns M40 0:41:32 89 27 Steel City Striders
673 Ian Shaw M50 0:41:50 90 7 Fat Boys R. C.
496 Andrew Charlesworth Msen 0:41:58 91 41 Penistone Footpath Runners
560 Matt Williams M40 0:42:03 92 28 Steel City Striders
581 Andrew Loveridge Msen 0:42:14 93 42
669 Roger Spence M50 0:42:17 94 8 Holme Pierrepont R. C.
440 Martha Hart Wsen 0:42:27 95 10 Dark Peak
530 Simon Gregory M40 0:42:36 96 29 Handsworth Roadhogs
614 Mike Pullman M50 0:42:41 97 9 Fat Boys R. C.
461 Stewart Kemp M60 0:42:44 98 2 Dark Peak
646 Piers Miller M40 0:42:57 99 30 Totley A. C.
553 Ann Gould Wsen 0:43:06 100 11 Holme Pierrepont R. C.
609 Chris Bennett Msen 0:43:07 101 43 Dark Peak
562 Eoin Connaughton M50 0:43:07 101 10 Dark Peak
483 Richard Ward Msen 0:43:17 103 44
466 Paul Stuart M50 0:43:19 104 11 Steel City Striders
525 Kenny Turner M50 0:43:22 105 12
529 Joseph Wall M50 0:43:24 106 13 Handsworth Roadhogs
515 Alison Barrett W40 0:43:26 107 1 Steel City Striders
672 Hannah Sampson Wsen 0:43:29 108 12 Holme Pierrepont R. C.
662 Richard Sayers Msen 0:43:31 109 45 Steel City Striders
664 Allen Williams M50 0:43:34 110 14
573 John Green M40 0:43:38 111 31
533 Scott Blanks M40 0:43:40 112 32 Totley A. C.
589 Mike Annett M50 0:43:45 113 15
680 David Riley M60 0:43:48 114 3 Long Eaton R. C.
554 Ruth Brandon W40 0:44:00 115 2 Holme Pierrepont R. C.
665 Alan Jack M40 0:44:05 116 33
526 Caroline French W40 0:44:07 117 3 Smiley Paces
660 Mark Hatfield Msen 0:44:11 118 46
643 Christos Liaskos Msen 0:44:14 119 47 Totley A. C.
621 Caroline Lloyd W40 0:44:20 120 4 Porter Valley Plodders
543 Ian Brookes M40 0:44:28 121 34 Clowne Road Runners
675 Paul Keen M60 0:44:29 122 4 Dark Peak
534 Matt Ridge M40 0:44:34 123 35 Totley A. C.
522 Michael Richardson M50 0:44:44 124 16 Handsworth Roadhogs
626 Gordon Pal Msen 0:44:50 125 48
565 Jeni Harvey Wsen 0:44:53 126 13 Steel City Striders
443 Darren Bristow M50 0:44:54 127 17 Hallamshire Harriers
592 Tamara Mitchell Wsen 0:44:55 128 14 Totley A. C.
550 Anton Newell M50 0:45:00 129 18 Sutton-In-Ashfield Harriers
409 Chris Day M40 0:45:03 130 36 Totley A. C.
670 Amanda Hibbert W50 0:45:08 131 1 Holme Pierrepont R. C.
582 Steve Bennett M50 0:45:08 131 19 North Derbyshire R. C.
617 Chris Allen M50 0:45:09 133 20 Holme Pierrepont R. C.
657 Rosa Sampson Wsen 0:45:10 134 15 Steel City Striders
459 Chris Horsfall M60 0:45:16 135 5 Handsworth Roadhogs
541 Simon Wiles M50 0:45:20 136 21 Steel City Striders
430 Steve Parkes Msen 0:45:28 137 49
564 Andy Prichard M50 0:45:31 138 22 Porter Valley Plodders
401 Mick Moorhouse M60 0:45:35 139 6 Matlock A. C.
520 Dan Bell M40 0:45:54 140 37 Steel City Striders
547 Kevin Rowles M50 0:45:57 141 23 Killamarsh Kestrels
619 Michelle Needham W40 0:46:01 142 5 Clowne Road Runners
616 Danial Stanley Msen 0:46:03 143 50
406 Elizabeth Doole Wsen 0:46:10 144 16
471 Rachel Biggin W40 0:46:11 145 6 Totley A. C.
580 Sarah Christian Wsen 0:46:16 146 17 Totley A. C.
647 Bob Gardner M50 0:46:20 147 24 North Derbyshire R. C.
575 Michael Cooper M40 0:46:25 148 38 Totley A. C.
629 Stephen Davie Msen 0:46:29 149 51
681 Duncan Rougvie Msen 0:46:32 150 52
540 David Walker M50 0:46:32 150 25
469 Julie Gardner W50 0:46:36 152 2 Macclesfield Harriers
637 Dan Nightingale M40 0:46:47 153 39 Kimberley Striders
492 Pat Goodall W60 0:46:51 154 1 Totley A. C.
487 Dave Raby Msen 0:46:53 155 53
645 Kate Scott W50 0:47:12 156 3 Steel City Striders
517 Alan Cash M40 0:47:25 157 40 Totley A. C.
606 David Blakemor Msen 0:47:33 158 54
476 Clare Howarth Wsen 0:47:35 159 18 Totley A. C.
536 Michael Stubbs M40 0:47:40 160 41
419 Will Doole Msen 0:47:42 161 55
627 Richard Martin Msen 0:47:44 162 56
620 Paul Bourne M50 0:47:47 163 26 Porter Valley Plodders
598 Nick Wottenden M40 0:47:49 164 42
597 Steve Brandreth M40 0:48:02 165 43 Porter Valley Plodders
436 Robert Marchand Msen 0:48:16 166 57
513 Sian Mead W50 0:48:16 166 4 Totley A. C.
508 Karen Stevens W40 0:48:17 168 7 Smiley Paces
456 John Armitage M40 0:48:19 169 44 Steel City Striders
454 Helen Young W40 0:48:25 170 8 Totley A. C.
424 Yvonne Twelvetree W60 0:48:34 171 2 Totley A. C.
410 Elizabeth Lakin Wsen 0:48:35 172 19 Long Eaton R. C.
608 Lewis Lee M40 0:48:52 173 45
659 Robert Bartle M40 0:48:57 174 46
666 Mark Aldridge Msen 0:48:59 175 58 Sheffield Massive
611 Richard Nicholson M40 0:49:03 176 47
682 Rachel Charles W40 0:49:04 177 9
464 Victoria Hawkins W50 0:49:17 178 5 Steel City Striders
535 Kieran Hickey M60 0:49:31 179 7 Totley A. C.
544 Jon Heathfield M50 0:49:34 180 27 Dark Peak
634 Charlotte Goodison Wsen 0:49:45 181 20 Totley A. C.
408 Liz Carthy W40 0:49:46 182 10 Totley A. C.
434 Millie Mockford Wsen 0:49:48 183 21 Dark Peak
648 Kevin Dudley M40 0:49:48 183 48 Dark Peak
412 Rachel Toplis Wsen 0:49:49 185 22 Long Eaton R. C.
407 Mark Jackson M60 0:49:57 186 8 Matlock A. C.
437 Jill Davies W50 0:49:58 187 6 Steel City Striders
633 Lisa Robinson W40 0:49:59 188 11 Redhill R. R.
532 Tim Meekings M40 0:50:07 189 49
458 Paul Stevenson M60 0:50:22 190 9 Sinfin R. C.
491 Claire Conway Wsen 0:50:23 191 23 Totley A. C.
595 Keith Lindley M60 0:50:28 192 10 Danum Harriers
576 Christine Cooper W40 0:50:37 193 12 Totley A. C.
612 Anna James Wsen 0:51:10 194 24 Porter Valley Plodders
431 Colin Bostock M60 0:51:17 195 11 Long Eaton R. C.
500 Ken Jones M60 0:51:25 196 12 Dark Peak
548 Dean Harding Msen 0:51:37 197 59
557 Shane Vercoe Msen 0:51:47 198 60 Clowne Road Runners
509 Robert Savage M40 0:51:48 199 50
605 Jonatahan Proctor Msen 0:52:09 200 61
556 Mark Yates Msen 0:52:10 201 62 Totley A. C.
588 Fee Hulley W40 0:52:15 202 13
545 Jane Harriman W50 0:52:21 203 7 Totley A. C.
415 David Masters M70 0:52:22 204 1 Totley A. C.
493 Colin White M70 0:52:34 205 2 Totley A. C.
596 Richard Purdy M40 0:52:50 206 51 Danum Harriers
656 Nicola Ennis W40 0:52:53 207 14
420 Helen Cain W40 0:52:55 208 15 Steel City Striders
593 Megan Freeth Wsen 0:53:25 209 25
594 Jennifer Lear Wsen 0:53:37 210 26 Sheffield R. C.
651 Geoff Andrew M60 0:54:17 211 13
631 Nick Pearson M50 0:54:21 212 28
518 Cheryl Grindell W40 0:54:27 213 16
607 Jeremy Brayshaw M70 0:54:35 214 3 Totley A. C.
549 Roger Lewis M40 0:54:49 215 52
604 Simon Berry M50 0:55:05 216 29
644 Sarah Williams Wsen 0:55:06 217 27
445 Michael Balloch Msen 0:55:07 218 63
632 Katie Marille Wsen 0:55:14 219 28
654 Malcolm Reed M50 0:55:22 220 30
585 Will Meredith M40 0:55:25 221 53 Pennine
622 Harriet Drouin Wsen 0:55:39 222 29
636 Emma Beer Wsen 0:55:40 223 30 Steel City Striders
495 Carol Parsons W50 0:56:26 224 8 Totley A. C.
516 Jane Boden W40 0:56:47 225 17 Smiley Paces
568 Fiona Corden W40 0:57:13 226 18 Shelton Striders
411 Helen Smith Wsen 0:57:13 226 31 Shelton Striders
668 Tara Ricketts Wsen 0:57:24 228 32 Holme Pierrepont R. C.
486 Helen Elleker W60 0:57:49 229 3 City Of Sheffield A. C.
574 Helen Clarke W50 0:57:58 230 9 Totley A. C.
661 Kath Hall W50 0:58:04 231 10
567 Rachel Grant W40 0:58:22 232 19 Holme Pierrepont R. C.
679 Mark Ferguson Msen 0:58:33 233 64
413 Clare Eardley W40 0:59:23 234 20 Wirksworth R. C.
624 Jan Owen W50 0:59:56 235 11 Didsbury Runners
649 Katy Gosling Wsen 1:00:25 236 33
531 Sally Smith W60 1:01:06 237 4 Sheffield Triathlon Club
640 Colette Holden W40 1:01:15 238 21 Tideswell
641 Stuart Roon M40 1:01:17 239 54 Tideswell
653 Nicola Allen Wsen 1:01:43 240 34
613 David Keyworth M40 1:01:53 241 55 Totley A. C.
524 Claire Pearson W40 1:02:11 242 22
523 Anna Zawadzki W40 1:02:11 242 23