Tigger Tor Fell Race 2018 - Sunday January 28th

Provisional Individual Results

Click for Team Results
Entrant No Name Cat Time Race Position Cat Position Club
243 Lee Kemp Msen 1:12:48 1 1
332 Billy Cartwright Msen 1:13:02 2 2 Matlock A. C.
311 Jake Lane Msen 1:13:08 3 3 Totley A. C.
318 Ben Cartwright Msen 1:14:00 4 4 Matlock A. C.
325 Benjamin Griffiths Msen 1:16:14 5 5
201 Ben Rothery Msen 1:16:57 6 6 Dark Peak
326 Kieran Allanson Msen 1:18:07 7 7 Dark Peak
29 Paul Fauset M40 1:18:13 8 1 Dark Peak
220 Jordan Street Msen 1:18:18 9 8 Clowne Road Runners
98 Thomas Beaumont Msen 1:18:32 10 9 Totley A. C.
375 Tim Rutter Msen 1:18:39 11 10 Dark Peak
356 Martyn James Msen 1:18:47 12 11 Porter Valley Plodders
352 Calum Wadsworth Msen 1:18:56 13 12 Dark Peak
283 Aidan Linskill Msen 1:19:00 14 13 Totley A. C.
340 David Robinette Msen 1:19:24 15 14
202 Mark Anderson M40 1:19:35 16 2 Totley A. C.
364 Thomas Beautyman M40 1:19:36 17 3 Dark Peak
214 Sam Mellor Msen 1:20:09 18 15 Totley A. C.
177 Philip Morris Msen 1:20:25 19 16 Handsworth Roadhogs
127 Richard Bradbury M40 1:20:30 20 4 Matlock A. C.
209 Austin Frost M40 1:21:14 21 5 Dark Peak
376 Jason Brunnock Msen 1:21:27 22 17 Buxton A. C.
260 Daniel Cade Mu23 1:21:29 23 1 Sheffield University Mountaineering Club
70 Colin Osborne M40 1:21:30 24 6 Totley A. C.
58 Chris Bevan Msen 1:21:47 25 18 Veloviewer
144 Louis Wood Msen 1:22:11 26 19 Steel City Striders
316 Stuart Vas Msen 1:22:36 27 20
328 Kenny Malton Msen 1:23:16 28 21 Shelton Striders
389 David Kidd Msen 1:23:37 29 22
382 Jonny Croston Msen 1:23:52 30 23
251 Simon Green Msen 1:24:41 31 24 Totley A. C.
101 Chris Duffy Msen 1:24:59 32 25 Dark Peak
213 Jack Gilbert Msen 1:25:38 33 26
366 Neil Davies Msen 1:26:02 34 27
21 Simon Conroy M40 1:26:11 35 7 Dark Peak
30 Ross Jenkin Msen 1:26:39 36 28 Howgill Harriers
216 Neil Stabbs M40 1:26:58 37 8 Totley A. C.
293 Aaran Fletcher Msen 1:27:14 38 29
142 Hannah Jarvis Wsen 1:27:18 39 1 Mynydd Du
341 Oliver Roberts Mu23 1:27:35 40 2 Dark Peak
237 Dan Cook M40 1:27:38 41 9 Steel City Striders
306 Humphrey Emery Msen 1:27:56 42 30
187 Alasdair Menmuir Msen 1:27:57 43 31 Steel City Striders
299 Samuel Mottram Msen 1:28:18 44 32
157 Steve Turland M50 1:28:24 45 1 Ilkley Harriers
167 Nick Brimacombe Msen 1:28:24 45 33 Totley A. C.
184 Jon Osborne Msen 1:28:26 47 34
377 John Brannock Msen 1:28:31 48 35 Porter Valley Plodders
155 Charlie Matthews Mu23 1:28:34 49 3 Fat Boys R. C.
173 John Laverick Msen 1:28:40 50 36
82 Thomas Smith Msen 1:28:41 51 37 Dark Peak
367 James Taylor Msen 1:28:51 52 38
301 Chloe Haines Wsen 1:28:52 53 2 Dark Peak
317 Pez Holda M40 1:28:54 54 10 Dark Peak
329 Bethan Gay Wsen 1:29:08 55 3 Sheffield University Athletics & X.C.C.
136 Mark Jacobi M50 1:29:28 56 2 Totley A. C.
335 Tommy Pearson Msen 1:29:45 57 39
300 Majka Kunicka Wsen 1:30:52 58 4 Dark Peak
225 Tim Gleeson M40 1:30:55 59 11 Handsworth Roadhogs
111 Michael Taylor M40 1:31:02 60 12 Fat Boys R. C.
169 Luke Desforges M40 1:31:16 61 13 Steel City Striders
350 Brendan Moore Msen 1:31:50 62 40 Ilkeston R. C.
365 Craig Muress M40 1:31:54 63 14
304 John Webber M50 1:32:01 64 3 Dark Peak
78 Andrew Mansfield Msen 1:32:02 65 41
54 Dominic Watts M40 1:32:26 66 15 Veloviewer
349 James Lowe Mu23 1:32:35 67 4 Dark Peak
162 Oskar Smith Msen 1:32:40 68 42
333 David Best Msen 1:32:53 69 43
277 Andrew Lake M40 1:33:05 70 16 Esk Valley Fell Club
305 Ian Charlesworth M50 1:33:17 71 4 Penistone Footpath Runners
67 Matt Turner M40 1:33:45 72 17
392 Andrew Fry Msen 1:33:46 73 44 Sheffield Hash House Harriers
12 Nigel Jeff M50 1:34:00 74 5 Buxton A. C.
249 Michael Timm M50 1:34:11 75 6 Steel City Striders
224 Caroline Brock Wsen 1:34:12 76 5 Steel City Striders
347 Martyn Jones M40 1:34:19 77 18 Dark Peak
280 Paul Stuart M50 1:34:21 78 7 Steel City Striders
264 Rameswar Tripathi M40 1:34:50 79 19
46 Ben Lowe M40 1:34:56 80 20 Veloviewer
284 Michael Squires M40 1:35:06 81 21 Steel City Striders
107 Joe Buckman Msen 1:35:26 82 45 Steel City Striders
106 Rosie Walwyn Wsen 1:35:52 83 6 Dark Peak
250 Rupert Holden M50 1:36:20 84 8 Matlock A. C.
267 Doug Stimson Msen 1:36:29 85 46
342 John Fitch M50 1:36:43 86 9 Sumner Running Club
79 Jon Hallam M40 1:37:05 87 22
281 Catherine Eddison Wsen 1:37:09 88 7 Rotherham Harriers
145 Fran Cummins Wsen 1:37:19 89 8 Steel City Striders
339 John Thompson M40 1:37:20 90 23 Fat Boys R. C.
119 James Fletcher M40 1:37:22 91 24 Steel City Striders
86 James Mcmurtry M50 1:37:43 92 10 Ashbourne R. C.
323 Michael Slater M50 1:37:45 93 11 Steel City Striders
252 Simon Gregory M40 1:37:59 94 25 Handsworth Roadhogs
370 Haydn Williams Msen 1:38:03 95 47
133 Chris Lawson M40 1:38:03 95 26 Totley A. C.
64 Jim Paxman M50 1:38:10 97 12 Dark Peak
354 Stephen Ellison M40 1:38:24 98 27 Mounts Bay Harriers
60 Julian Wareham M40 1:38:36 99 28 Porter Valley Plodders
93 Philip Knapton M40 1:38:45 100 29 Sheffield Running Club
56 Joseph Allan Wall M50 1:39:00 101 13
255 Keith Bell M40 1:39:18 102 30 Steel City Striders
204 Andy Reid Msen 1:39:23 103 48 Porter Valley Plodders
109 Lawrence Brown M40 1:39:36 104 31 Caistor R. C.
263 Joe Carruthers M40 1:39:45 105 32
120 Clive Waddington M40 1:39:55 106 33 Totley A. C.
345 Michael Lyons Msen 1:40:07 107 49
253 Andrew Stimson Msen 1:40:19 108 50 M. D. O. C.
85 Neil Wallace M40 1:40:24 109 34
197 Shaun Clarkson M50 1:40:30 110 14 Barnsley Harriers
385 Dan Box Msen 1:40:31 111 51
386 Hugh Pelc M40 1:40:32 112 35
96 Simon Pipe M50 1:40:39 113 15 Hook Norton Harriers
102 Rob Davies M50 1:40:46 114 16 Steel City Striders
128 Martha Hart Wsen 1:40:53 115 9 Dark Peak
344 Lee Bridgewater M40 1:40:59 116 36 Penistone Footpath Runners
236 Stewart Kemp M60 1:41:06 117 1 Dark Peak
295 Tom Rumboll Msen 1:41:10 118 52
27 Thomas Ramsden Msen 1:41:12 119 53
170 Robert Cutting M40 1:41:24 120 37 Fat Boys R. C.
362 Leah Williams Wu23 1:41:29 121 1 Kirkstall Harriers
40 Ben Clithero Wsen 1:41:32 122 10 Steel City Striders
371 Stuart Reeves Msen 1:41:44 123 54
51 Ian Haigh M40 1:41:48 124 38 Southwell R. C.
103 Mark Goodburn M40 1:41:56 125 39 Team Little Fella
226 Piers Miller M40 1:42:02 126 40 Totley A. C.
190 Annette Haines Wsen 1:42:05 127 11
166 Nick Bates M50 1:42:05 127 17
91 Steve Parkes Msen 1:42:06 129 55
5 David Locke Msen 1:42:10 130 56 Rotherham Harriers
338 Steve Sanders M40 1:42:14 131 41 Penistone Footpath Runners
73 Vincent Baker Msen 1:42:24 132 57 Steel City Striders
44 Nick Burns M40 1:42:29 133 42 Steel City Striders
266 Mark Platton M50 1:42:39 134 18 Steel City Striders
49 David Wass M50 1:42:45 135 19 Worksop Harriers
381 Jonathan Morgan Msen 1:42:55 136 58
292 Jack Symmons Msen 1:43:07 137 59
388 David Madden M40 1:43:09 138 43
272 Martin Berry M40 1:43:20 139 44
99 Paul Lewis M40 1:43:34 140 45 Long Eaton R. C.
393 John Mcavoy M60 1:43:35 141 2
208 Ben Cook M40 1:43:37 142 46
239 David Edmunds M40 1:43:45 143 47 Fat Boys R. C.
298 Tim Jayes M40 1:43:53 144 48 Kimberley Striders
334 Mick Cochrane M70 1:43:57 145 1 Dark Peak
270 Andrew Mothershaw Msen 1:44:01 146 60 Beeston A. C.
271 Catherine Wilson Wsen 1:44:03 147 12 Beeston A. C.
361 Stephen Clarke Msen 1:44:07 148 61 Steel City Striders
294 Dean Young M40 1:44:15 149 49 Steel City Striders
154 Alison Wainwright W40 1:44:21 150 1 Dark Peak
199 Jane Crowson W50 1:44:27 151 1 Dark Peak
246 Alison Barrett W40 1:44:31 152 2 Steel City Striders
288 Simon Allen M40 1:44:46 153 50 Sheffield Running Club
186 Keith Holmes M60 1:45:43 154 3 Dark Peak
6 Robert Nash Msen 1:45:49 155 62
25 Chris Hanson Msen 1:46:02 156 63
360 Nick Harrison Msen 1:46:44 157 64 Matlock A. C.
146 Matt Range M50 1:46:49 158 20
2 Mick Moorhouse M60 1:46:58 159 4 Matlock A. C.
69 John Ostrovskis M50 1:47:13 160 21 Fat Boys R. C.
94 Michael Bourne M50 1:47:22 161 22 Dark Peak
297 Helen Dale Wsen 1:47:28 162 13
383 Mark Chimley M40 1:47:31 163 51 Matlock A. C.
137 Amy Duck Wsen 1:47:36 164 14 Steel City Striders
257 Lisa Grantham W40 1:47:46 165 3 Pensby Runners
275 Phil Eddison M60 1:47:51 166 5 Handsworth Roadhogs
258 Neal Pates M50 1:47:52 167 23 Steel City Striders
215 Kate Turner Wsen 1:47:53 168 15 Totley A. C.
76 Joe Lucas Msen 1:47:58 169 65
205 Simon Ellis M40 1:48:16 170 52 Steel City Striders
92 Christopher Clay M40 1:48:24 171 53
158 Scott Blanks M40 1:48:33 172 54 Totley A. C.
200 David Green Msen 1:48:34 173 66 Pensby Runners
232 Chris Horsfall M60 1:48:38 174 6 Handsworth Roadhogs
26 Christopher Moran Msen 1:48:42 175 67
207 Paul Challender Msen 1:48:53 176 68 Pensby Runners
291 Julie Gardner W50 1:49:05 177 2 Macclesfield Harriers
330 Sarah Christian Wsen 1:49:24 178 16 Totley A. C.
134 Andrew Prichard M50 1:50:15 179 24 Porter Valley Plodders
336 Nick Hudson M50 1:50:23 180 25
322 Geraint Davies Msen 1:50:32 181 69
210 Abigail Hathway Wsen 1:50:37 182 17 Smiley Paces
247 Matthew Chenery M40 1:50:37 182 55
219 Anthony Horsfall M50 1:50:41 184 26 Handsworth Roadhogs
126 John Hamshaw Thomas M50 1:50:51 185 27
77 Craig Ward M40 1:50:57 186 56 Danum Harriers
41 Elizabeth Doole Wsen 1:51:05 187 18
156 Darren Bristow M40 1:51:22 188 57 Hallamshire Harriers
363 Alex Hulley Msen 1:51:35 189 70 Totley A. C.
1 Caroline Burrell W40 1:51:43 190 4
221 Philippa Rose W40 1:51:46 191 5
254 Lee Weatherall M40 1:51:50 192 58 Kimberworth Striders
368 Andy Virgin M40 1:52:03 193 59 Handsworth Roadhogs
118 Graham Barnes M60 1:52:03 193 7
141 Roger Willison M50 1:52:08 195 28 Sinfin R. C.
203 Mark Wood M50 1:52:13 196 29
132 Hannah Gilman W40 1:52:17 197 6
19 Chris Day M40 1:52:34 198 60 Totley A. C.
269 Glen Irving M40 1:53:36 199 61 F. R. A.
104 Neale Vanstone M50 1:53:44 200 30 Fat Boys R. C.
123 Steve Brandreth M40 1:53:56 201 62 Porter Valley Plodders
80 Emily Sanders W50 1:53:57 202 3 Ashbourne R. C.
43 Jane Langham W50 1:54:04 203 4 Smiley Paces
63 Nicola Freeman W40 1:54:06 204 7
10 Nick Clayton Msen 1:54:14 205 71
66 Emma Dent W40 1:54:15 206 8 Totley A. C.
124 Claire Dutson Wsen 1:54:25 207 19 Porter Valley Plodders
110 Robert Marchand Msen 1:54:33 208 72
245 Juliet Fullwood Wsen 1:54:36 209 20
262 Tom Briggs M40 1:54:47 210 63 Totley A. C.
380 Mick Ohanlon M40 1:54:50 211 64 Totley A. C.
321 Pascale Holden W40 1:55:10 212 9 Shelton Striders
222 David Gould M60 1:55:30 213 8 Mercia
140 Trevor Hibbert M40 1:55:35 214 65 Sinfin R. C.
212 Richard Gwynn M40 1:56:34 215 66
313 Helen Davis Wsen 1:56:48 216 21 Steel City Striders
337 Simon Fagg M40 1:56:52 217 67
189 Chris Harle M50 1:56:57 218 31
241 Will Blackwood M40 1:57:01 219 68
182 Nick Woffenden M40 1:57:08 220 69
139 Caroline Scott W40 1:57:13 221 10 Sinfin R. C.
87 Rose Paxman Wsen 1:57:27 222 22 Dark Peak
273 Tom Ricketts M50 1:57:30 223 32 Totley A. C.
47 Richard Ward Msen 1:57:38 224 73
211 Tim Mackey M60 1:57:56 225 9 Dark Peak
268 Robert Grocutt M50 1:58:24 226 33 Steel City Striders
289 Sophie Stephenson W40 1:58:35 227 11
138 Paul Lorigan M50 1:58:46 228 34
16 Gareth Williams Msen 1:58:52 229 74
373 Jack Snoddy Msen 1:58:55 230 75
130 John Nunn M50 1:59:10 231 35 Calder Valley F. R.
290 Karen Stevens W40 1:59:13 232 12 Smiley Paces
129 Tim Taylor M40 1:59:25 233 70 Totley A. C.
185 Paul Brunt M40 1:59:27 234 71 Shelton Striders
391 Heather Wallis Wsen 1:59:28 235 23 Steel City Striders
309 Rachel Farrow Wsen 1:59:31 236 24 Shelton Striders
357 Marc Kinch M40 1:59:36 237 72 Long Eaton R. C.
175 Tim Hazeltine M50 1:59:46 238 36
319 Benjamin Robson M50 2:00:24 239 37
125 David Arundale M60 2:00:24 239 10 Dark Peak
278 Andy Green M50 2:00:28 241 38 Steel City Striders
149 Dan Goodwin M40 2:00:42 242 73 Haddiscoe Harriers
151 John Hogg M40 2:00:54 243 74
89 Jennie Buckler W50 2:01:02 244 5
227 John Armitage M40 2:01:10 245 75 Steel City Striders
193 Paul Bourne M50 2:01:18 246 39 Porter Valley Plodders
11 Laura Hogg Wsen 2:01:20 247 25 Steel City Striders
179 Catherine Adams W40 2:01:21 248 13
378 John Ellis-Hill M40 2:01:25 249 76
9 David Lownds M40 2:01:56 250 77
8 Andrea Williams M40 2:01:56 250 78
302 Rachel Biggin W40 2:02:19 252 14 Totley A. C.
379 Joff Gascoyne M40 2:02:25 253 79
384 David Egan M60 2:03:08 254 11 Totley A. C.
153 Richard Green M50 2:03:31 255 40 Shelton Striders
152 Emma Roe W40 2:03:32 256 15 Shelton Striders
168 Rachael May Wsen 2:03:46 257 26 Steel City Striders
308 Sophie Hornsby Wsen 2:03:54 258 27 Steel City Striders
180 Michael Stubbs M40 2:04:24 259 80
84 Rose George W40 2:04:26 260 16 North Leeds Fell Runners
50 Fleur Roberts W40 2:04:36 261 17 Smiley Paces
374 Harry Procter Msen 2:04:41 262 76
14 Katie Taylor W40 2:04:48 263 18
32 Noel Irwin M50 2:05:08 264 41 Sale Harriers
286 Paul Horsfall M60 2:05:14 265 12 Handsworth Roadhogs
265 Victoria Hawkins W40 2:05:17 266 19 Steel City Striders
372 Trevor Stevens M60 2:05:26 267 13 Belper Triathlon Club
223 Helen Young W40 2:06:03 268 20 Totley A. C.
18 Liz Carthy W40 2:06:04 269 21 Totley A. C.
95 Richard Knowles M40 2:06:15 270 81 Totley A. C.
13 Mark Jackson M60 2:06:30 271 14 Matlock A. C.
97 Colin Bostock M60 2:06:32 272 15 Long Eaton R. C.
390 Barry Clarke M50 2:06:35 273 42
72 Liz Casey W50 2:06:43 274 6 North Leeds Fell Runners
188 Louise Goodhill W40 2:07:24 275 22 Totley A. C.
359 Tamara Mitchell Wsen 2:07:33 276 28 Totley A. C.
235 Rachel Davison W40 2:07:42 277 23
234 Branden Davison M50 2:07:43 278 43
346 Clare Howarth Wsen 2:08:01 279 29 Totley A. C.
206 Jon Heathfield M50 2:08:20 280 44 Dark Peak
228 Keith Lindley M60 2:08:23 281 16
276 Mo Mcdonald M50 2:08:40 282 45
351 Maurice Musson M60 2:09:05 283 17 Dark Peak
217 Ian Walker M50 2:09:14 284 46 Wakefield Harriers & A. C.
242 Hannah Cottam W40 2:09:41 285 24
114 Mick Fowler M60 2:09:45 286 18
310 Cheryl Grindell W40 2:10:05 287 25
312 Richard Smith Msen 2:10:12 288 77
113 Jill Davies W50 2:10:20 289 7 Steel City Striders
320 Kylie Mcateer W50 2:10:42 290 8 Totley A. C.
244 Christopher Glossop M40 2:11:03 291 82
160 Jo Chalmers W40 2:11:12 292 26 Holme Pierrepont R. C.
61 Yvonne Twelvetree W60 2:11:23 293 1 Totley A. C.
327 Janneke Gorzeman W50 2:11:52 294 9
150 Erwin Van Vroenhoven M50 2:11:52 294 47
230 Paul Stevenson M60 2:12:11 296 19 Sinfin R. C.
238 Steven Jones M50 2:12:51 297 48 Dark Peak
108 Kate Brown Wsen 2:13:23 298 30 Caistor R. C.
231 Naomi Rabin Wsen 2:13:59 299 31 Steel City Striders
174 Mike Arundale M60 2:14:27 300 20 Dark Peak
135 John Murray M50 2:14:48 301 49 North Derbyshire R. C.
37 Kate Morgan W40 2:14:59 302 27
100 Daniel Geraghty Msen 2:15:49 303 78
3 Caryl Hartwright W60 2:19:42 304 2 Totley A. C.
307 Simon Berry M50 2:20:46 305 50
256 Kieran Hickey M60 2:21:49 306 21 Totley A. C.
198 Ken Jones M60 2:23:58 307 22 Dark Peak
387 Dean Bradley M40 2:24:51 308 84 Kingstone Runners
324 Andrew Hall M40 2:24:52 309 85 Kingstone Runners
279 Andy Horsfall Msen 2:29:18 310 79 Handsworth Roadhogs
282 Jenifer Smith Wsen 2:31:33 311 32
24 Rachel Toplis Wsen 2:36:15 312 33 Long Eaton R. C.
22 Elizabeth Lakin Wsen 2:36:19 313 34 Long Eaton R. C.
28 Clare Eardley W40 2:37:23 314 28 Wirksworth R. C.
23 Helen Smith Wsen 2:38:02 315 35 Shelton Striders
163 Michael Balloch Msen 2:43:18 316 80
122 Thomas Kidder Msen 2:43:27 317 81
192 Jack Kidder Msen 2:43:28 318 82
248 Victoria Caddy W40 2:43:32 319 29
165 Lucy Beck W50 2:44:32 320 10
218 Graham Collins M60 2:53:53 321 24 Milltown Milers
147 Susie Hanley W40 2:53:53 321 30 Milltown Milers
181 Steve Terry M60 2:56:25 323 25 Totley A. C.
75 Diane Clewes W50 2:56:30 324 11 Totley A. C.
358 Adrian Mead M40 Dsq
31 David Masters M60 Dsq Totley A. C.
4 Fiona Hulley W40 D.N.F.
36 Lynne Knight W40 D.N.F.
38 Richard Pegram M50 D.N.F. F. R. A.
303 Bart Shaw Msen D.N.F. Totley A. C.
331 Aron Harrison Msen D.N.F.