Exterminator Fell Race 2017 - Sunday September 3rd

Provisional Individual Results

Click for Team Results
Entrant No Name Cat Time Race Position Cat Position Club
1536 Steve Franklin Msen 1:59:31 1 1 Totley A.C.
1554 Jake Lane Msen 2:03:39 2 2 Totley A.C.
1474 Michael Kenyon Msen 2:16:51 3 3
1500 Sam Allin Msen 2:17:02 4 4 York Knavesmire
1564 Philip Morris Msen 2:17:13 5 5 Handsworth Roadhogs
1476 Martin Dawson M40 2:20:54 6 1 North Derbyshire R.C.
1521 Kevin Doyle M40 2:21:17 7 2 Kimberworth Striders
1506 Thomas Beaumont Msen 2:24:16 8 6 Totley A.C.
1600 Jordan Street Msen 2:24:16 8 7 Clowne Road Runners
1580 Tim Rutter Msen 2:24:31 10 8 Dark Peak
1570 Louis Wood Msen 2:24:47 11 9 Steel City Striders
1519 Sam Pole Msen 2:26:17 12 10 West End Runners
1581 Richard Bradbury M40 2:26:22 13 3 Matlock A.C.
1428 Neil Stabbs M40 2:27:00 14 4 York Knavesmire
1509 Nick Kendall Msen 2:28:25 15 11 Retford A.C.
1598 James Halse M40 2:31:15 16 5 Dark Peak
1408 Matthew Burden Msen 2:31:24 17 12 Totley A.C.
1579 Matthew Sedgewick M40 2:31:34 18 6 Totley A.C.
1557 Chris Jordan M40 2:31:52 19 7 Derby A.C.
1501 Bevan Adams M40 2:31:55 20 8 Retford A.C.
1565 Colin Osborne M40 2:32:09 21 9 Totley A.C.
1537 Chris Duffy Msen 2:32:09 21 13 Dark Peak
1503 Colin Lynch M40 2:33:19 23 10 Totley A.C.
1541 Kim Baxter W40 2:34:09 24 1 Dark Peak
1531 Hazel Farnell Wsen 2:35:35 25 1 Totley A.C.
1450 Caz Kay Wsen 2:44:53 26 2 Totley A.C.
1485 Simon Conroy M40 2:44:54 27 11 Dark Peak
1538 Jon Hallam M40 2:45:20 28 12
1560 Oliver Cook M50 2:45:39 29 1 Long Eaton R.C.
1507 Tim Gleeson M40 2:47:06 30 13 Handsworth Roadhogs
1558 Sarah Thorp Wsen 2:50:11 31 3 West End Runners
1492 Joe Carruthers M40 2:50:12 32 14
1599 Robert Jolley Msen 2:50:34 33 14
1544 Andrew Hunter M40 2:50:39 34 15 Beeston A.C.
1571 Catherine Wilson Wsen 2:51:03 35 4 Beeston A.C.
1406 Bob Foreman M50 2:51:57 36 2 Matlock A.C.
1525 Thomas Pearson Msen 2:52:08 37 15
1569 Justin Lewis Msen 2:52:17 38 16
1413 Annette Haines Wsen 2:52:23 39 5
1585 Warren Hayes M50 2:52:30 40 3 Porter Valley Plodders
1518 Andrew Fry Msen 2:53:02 41 17 U.O.S. Triathlon Club
1553 Reg Cooper M60 2:53:10 42 1
1530 Fiona Kesteven W40 2:54:51 43 2 Totley A.C.
1466 Michael Taylor M40 2:55:19 44 16 Fusion C.C.
1508 Oskar Smith Msen 2:55:24 45 18
1487 John Spencer M50 2:55:30 46 4 Dark Peak
1559 Michael Timm M50 2:55:42 47 5 Steel City Striders
1561 Jerry Cook M50 2:55:44 48 6 Shepshed R.C.
1577 Michael Squires M40 2:56:11 49 17 Steel City Striders
1551 Mark Buskwood M50 2:56:15 50 7 Totley A.C.
1491 Robert Cutting M40 2:56:50 51 18 Fat Boys R.C.
1584 Paul Keen M60 2:57:00 52 2 Dark Peak
1572 Andrew Mothershaw Msen 2:57:04 53 19 Beeston A.C.
1587 Martyn Jones M40 2:57:07 54 19 Dark Peak
1527 Keith Morgan M50 2:57:19 55 8 Ashbourne R.C.
1498 Gary Fox M40 2:57:34 56 20 Beeston A.C.
1425 Nick Burns M40 2:58:18 57 21 Steel City Striders
1437 Alex Shepherd M40 2:58:19 58 22 Steel City Striders
1535 Jo Wall M50 2:59:05 59 9
1573 Rob Willis M40 2:59:12 60 23 Totley A.C.
1540 Richard Baxter M40 2:59:58 61 24 Syo
1526 Simon Pipe M50 3:00:03 62 10 Horsforth Harriers
1504 Alison Barrett W40 3:00:43 63 3 Steel City Striders
1513 Jade Rogers Wu23 3:00:45 64 1 Poppycock Racing
1583 Victoria King W40 3:01:22 65 4 Dark Peak
1578 Michael Bourne M50 3:01:36 66 11 Dark Peak
1422 Rob Moore M50 3:01:57 67 12 Dark Peak
1471 Steve Garner M50 3:02:04 68 13
1480 John Hamshaw-Thomas M40 3:02:28 69 25
1481 Simon Palmer M40 3:03:16 70 26
1563 David Pickering M50 3:03:56 71 14 Retford A.C.
1546 Stephen Dicks M40 3:04:25 72 27 Olney Runners
1502 Chris Horsfall M60 3:05:05 73 3 Handsworth Roadhogs
1446 Steve Wickham M60 3:05:25 74 4 Erewash Valley R.C.
1438 Kate Turner Wsen 3:05:28 75 6 Totley A.C.
1596 Matthew Chenery M40 3:05:50 76 28
1545 Paul Wright Msen 3:06:05 77 20 Danum Harriers
1512 Eleanor Lunt Wsen 3:06:15 78 7 Long Eaton R.C.
1515 Tobiah Venn Msen 3:06:16 79 21
1549 Dan Kenny Msen 3:06:33 80 22 Totley A.C.
1556 David Gill M50 3:06:57 81 15 Denby Dale Travellers
1574 Andy Virgin M40 3:07:02 82 29 Handsworth Roadhogs
1586 Clive Waddington M40 3:08:12 83 30 Totley A.C.
1403 Richard Green M40 3:13:16 84 31 Shelton Striders
1582 Fiona Fullwood W40 3:13:43 85 5 Dark Peak
1520 Paul Brunt M40 3:15:18 86 32 Shelton Striders
1568 Rachel Farrow Wsen 3:16:09 87 8 Shelton Striders
1499 Darren Coggins M50 3:16:09 87 16
1588 Paul Stewart M50 3:17:20 89 17 Steel City Striders
1566 Paul Lydon M40 3:17:22 90 33
1496 Andrew Mansfield Msen 3:18:48 91 23
1595 Alex Hulley Msen 3:19:02 92 24 Totley A.C.
1601 James Crossland M40 3:20:08 93 34
1495 Tom Ricketts M50 3:21:32 94 18 Totley A.C.
1539 Alan Willoner M40 3:21:38 95 35
1472 Jacqui Herring W40 3:21:45 96 6
1567 David Ayrton M40 3:21:54 97 36 Totley A.C.
1550 David Askew Msen 3:23:17 98 25 Shelton Striders
1562 Anthony Hill M40 3:23:23 99 37
1533 Andrew Chester M40 3:23:46 100 38 Dark Peak
1462 Kevin Megson M50 3:24:13 101 19 Totley A.C.
1552 Martin Rowe M60 3:24:33 102 5 Northampton Road Runners
1488 Jo Yeoman W40 3:27:03 103 7 Dark Peak
1575 Gordon Pal Msen 3:29:53 104 26
1468 Clare Coombes W40 3:30:07 105 8 Vegetarian Cycling & A.C.
1497 Peter Collinge M60 3:30:08 106 6 Ripley R.C.
1593 Anthony Horsfall M50 3:30:54 107 20 Handsworth Roadhogs
1597 Will Meredith M40 3:31:09 108 39 Pennine F.R.
1532 David Ralph M50 3:31:53 109 21 Holme Pierrepont R.C.
1465 Richard Purdy M40 3:32:40 110 40 Danum Harriers
1542 Paul Bourne M40 3:33:24 111 41 Porter Valley Plodders
1511 Colin Bostock M60 3:35:53 112 7 Long Eaton R.C.
1547 Mark Lay M40 3:35:55 113 42 Long Eaton R.C.
1494 Mary Edgerton W50 3:38:37 114 1 Pennine F.R.
1505 Chris Duro M50 3:38:39 115 22
1603 Nicos Liaskos Msen 3:41:11 116 27 Dark Peak
1602 Christos Liaskos Msen 3:41:11 116 28 Totley A.C.
1592 Janneke Gorzeman W50 3:42:38 118 2
1591 Erwin Van-Vroenhoven M50 3:42:38 118 23
1479 Simon Bray M40 3:43:00 120 43 Sinfin R.C.
1411 Colin White M70 3:43:31 121 1 Totley A.C.
1576 Alan Ashforth M60 3:44:19 122 8 Handsworth Roadhogs
1534 Mark Jackson M60 3:44:22 123 9 Matlock A.C.
1457 Kim Russon W40 3:44:36 124 9 Totley A.C.
1402 Caryl Hartwright W60 3:46:32 125 1 Totley A.C.
1461 Frederick Getz M60 3:47:52 126 10
1590 Colin Hallam Msen 3:48:00 127 29 Holme Pierrepont R.C.
1555 Stephen Mcquade M50 3:48:06 128 24 Long Eaton R.C.
1493 Sally Nevitt Wsen 3:48:24 129 9 Totley A.C.
1489 Jill Davies W50 3:48:31 130 3 Steel City Striders
1458 Adele Morris W50 3:48:35 131 4 Kimberworth Striders
1589 Dorothy Pelly W50 3:48:36 132 5 Ambleside Ac
1522 Helen Doyle Wsen 3:48:37 133 10 Kimberworth Striders
1401 Steve Terry M60 3:48:38 134 11 Totley A.C.
1543 Diane Clewes W50 3:49:28 135 6 Totley A.C.
1529 Bee Roberts W50 3:51:27 136 7 Totley A.C.
1594 Lindsay Evans W40 3:51:29 137 10 Totley A.C.
1604 Fiona Womersley W50 3:51:43 138 8 Totley A.C.
1483 Elizabeth Lakin Wsen 4:11:19 139 11 Long Eaton R.C.
1484 Rachel Toplis Wsen 4:11:20 140 12 Long Eaton R.C.
1514 Marc Kinch M40 4:11:32 141 44 Long Eaton R.C.
1510 Clare Eardley W40 4:12:07 142 11 Wirksworth R.C.
1453 Mo Mcdonald M50 4:16:33 143 25
1409 Natasha Blackburn W40 4:18:30 144 12 Totley A.C.
1528 Linda Van-Gelder Wsen 4:21:26 145 13
1442 Aron Harrison Msen 4:24:19 146 30
1441 Suzie Lovell Wsen 4:24:19 146 14
1478 Emma Bulmer Wsen 4:25:28 148 15
1460 Richard Bulmer M40 4:25:30 149 45 Totley A.C.
1448 Roz Massey Wsen 4:25:42 150 16 Totley A.C.
1410 Yvonne Twelvetree W60 4:26:11 151 2 Totley A.C.