Tigger Tor Fell Race 2015 - Sunday January 25th

Team Results

Click for Individual Results
Women'S Team Results Total
Club Runner 1 Time Pos. Runner 2 Time Pos. Runner 3 Time Pos. Time Pos.
1 Totley A.C. Hazel Tant 01:28:37 46 Vanessa Durkin 01:36:44 100 Caz Kay 01:40:00 126 04:45:21 272
2 Dark Peak Claire Prosser 01:36:19 98 Clare Oliffe 01:39:08 117 Nicola Parkin 01:39:52 123 04:55:19 338
3 Smiley Paces Hannah Gilman 01:43:18 150 Margaret Duncan 01:47:06 192 Abigail Hathway 01:48:57 209 05:19:21 551
4 Dark Peak Jane Crowson 01:45:04 172 Paula Gould 01:47:55 202 Donna Claridge 01:51:56 231 05:24:55 605
5 Matlock A.C. Christine Howard 01:38:52 112 Nicky Dick 01:52:13 233 Sian Mead 01:57:56 269 05:29:01 614
6 Steel City Striders Alison Barrett 01:47:11 193 Jeni Pitkin 01:54:15 244 Helen Davis 01:54:40 246 05:36:06 683
7 Totley A.C. Penny Sadler 01:47:37 198 Despina Berdeni 01:55:16 250 Sarah Brooks 01:55:23 251 05:38:16 699
8 Totley A.C. Corin Leach 01:57:23 264 Louise Goodhill 01:58:18 272 Ali Iredale 01:59:50 277 05:55:31 813
9 Kimberworth Striders Samantha Weatherall 01:52:36 235 Elly Woodhead 02:05:47 321 Helen Wade 02:05:48 322 06:04:11 878
10 Ripley R.C. Esther Broughton 02:01:24 283 Cathy Cresswell 02:01:29 285 Joanne Howett 02:01:30 286 06:04:23 854
11 Totley A.C. Susannah Ricketts 02:00:02 278 Emma Dent 02:01:13 281 Deborah Lodge 02:04:25 308 06:05:40 867
12 Smiley Paces Jane Langham 02:01:53 291 Andi Herrick 02:02:17 295 Sarah Crossland 02:04:40 311 06:08:50 897
13 Penistone Footpath Runners Sarah Jones-Morris 02:00:38 279 Bernice Nixon 02:02:08 294 Sarah Halstead 02:08:29 341 06:11:15 914
14 Totley A.C. Heather Beaumont 02:04:52 314 Kate Turner 02:06:34 330 Susan Hird 02:07:13 334 06:18:39 978
15 Totley A.C. Kim Russon 02:13:56 350 Ann Fooks 02:14:49 351 Janet Milton 02:18:38 360 06:47:23 1061
16 Long Eaton R.C. Gayle Gamble 01:50:41 220 Morgane Artacho 02:06:05 327 Rachel Argent 03:00:20 378 06:57:06 925
17 Totley A.C. Dorothy Gray 02:19:51 361 Lindsay Evans 02:21:34 363 Harriet Eisner 02:21:55 364 07:03:20 1088
Men'S Team Results Total
Club Runner 1 Time Pos. Runner 2 Time Pos. Runner 3 Time Pos. Time Pos.
1 Dark Peak Tom Brunt 01:15:33 1 Neil Northrop 01:16:07 2 Dave Taylor 01:16:24 3 03:48:04 6
2 Totley A.C. Steve Franklin 01:16:56 4 Aidan Linskill 01:20:25 11 Oliver Hart 01:20:54 13 03:58:15 28
3 Dark Peak Jon Morgan 01:19:00 6 David Lund 01:20:54 14 Adam Taylor 01:21:17 16 04:01:11 36
4 Matlock A.C. Richard Bradbury 01:19:02 8 Ben Cartwright 01:19:04 9 Colin Davenport 01:23:40 24 04:01:46 41
5 Dark Peak Mick Stenton 01:21:40 20 Austin Frost 01:23:18 23 Richard Hunt 01:23:54 26 04:08:52 69
6 Dark Peak Ralph Skrimshire 01:24:21 30 Jon Pemberton 01:25:33 36 Steve Bell 01:27:53 42 04:17:47 108
7 Kimberworth Striders Kevin Doyle 01:21:52 22 Lee Rawson 01:24:06 28 Colin Earl 01:32:07 68 04:18:05 118
8 Totley A.C. Jonathan Cooper-Knock 01:25:32 35 Richard Snowden 01:26:42 39 Matthew Sedgewick 01:27:15 41 04:19:29 115
9 Steel City Striders Steve Frazer 01:24:03 27 Alastair Lawson 01:28:35 45 Andrew Davies 01:30:52 59 04:23:30 131
10 Dark Peak John Webber 01:30:30 55 David Harrison 01:32:16 71 Jon Hallam 01:32:18 72 04:35:04 198
11 Totley A.C. Colin Lynch 01:30:40 56 Rameswar Tripathi 01:31:15 62 Christopher Summers 01:34:00 84 04:35:55 202
12 Racing T.N.T. Triathlon Team Misko Abramiuk 01:29:16 49 Richard Collins 01:32:08 69 Chris Mason 01:36:44 101 04:38:08 219
13 Steel City Striders Paul Vincent Stuart 01:32:30 75 Simon Bayliss 01:33:38 81 Michael Timm 01:33:41 82 04:39:49 238
14 Dark Peak Michael Archer 01:33:11 78 Ben Coales 01:33:35 80 Keith Holmes 01:34:09 85 04:40:55 243
15 Porter Valley Plodders Kevin Charleston 01:30:47 58 Julian Wareham 01:31:10 61 Andrew Reid 01:44:54 170 04:46:51 289
16 Dark Peak Andy Barnett 01:34:44 87 Ben Howarth 01:35:51 92 Richard Bembridge 01:36:22 99 04:46:57 278
17 Long Eaton R.C. Mario Rocchelli 01:31:28 64 Oliver Cook 01:35:57 95 Eddie Mathieson 01:42:29 142 04:49:54 301
18 Steel City Striders Alasdair Menmuir 01:35:54 94 Andy Buck 01:36:48 102 Trevor Watson 01:37:14 107 04:49:56 303
19 Totley A.C. Chris Day 01:35:46 91 Jonny Clowes 01:35:53 93 Clive Waddington 01:39:58 125 04:51:37 309
20 North Derbyshire R.C. Martin Dawson 01:20:42 12 Michael Geoghegan 01:29:08 48 John Murray 02:02:00 293 04:51:50 353
21 Penistone Footpath Runners Ian Charlesworth 01:30:27 54 Nick Morris 01:41:09 136 Peter Stanley 01:43:21 152 04:54:57 342
22 Fat Boys R.C. Andy Hartley 01:35:58 96 John Thompson 01:39:07 116 John Ostrovskis 01:43:17 149 04:58:22 361
23 Dark Peak Lewis Ashton 01:38:52 113 Michael Bourne 01:39:57 124 Mick Cochrane 01:40:14 128 04:59:03 365
24 Handsworth Roadhogs Tim Gleeson 01:32:50 76 Kevin Mahon 01:43:37 153 Phil Eddison 01:44:02 159 05:00:29 388
25 Steel City Striders James Fletcher 01:39:05 115 Dean Young 01:39:29 121 Doug Banks 01:42:56 145 05:01:30 381
26 Matlock A.C. Karl Webster 01:29:49 50 Mick Moorhouse 01:44:48 169 Dennis Holmes 01:48:39 208 05:03:16 427
27 Totley A.C. Bryan Bradwell 01:40:04 127 Chris Livesly 01:41:38 140 Ian Michael Holmes 01:41:54 141 05:03:36 408
28 Kimberworth Striders Richard Howcroft 01:34:35 86 Lee Weatherall 01:44:03 160 Mark Utley 01:48:28 207 05:07:06 453
29 Steel City Striders Ian Stinson 01:44:17 161 Phil Howson 01:44:36 166 David Perkins 01:44:40 167 05:13:33 494
30 Handsworth Roadhogs Philip Morris 01:44:21 162 Andrew Lewis 01:44:23 163 Dean Morris 01:45:32 176 05:14:16 501
31 Dark Peak Paul Walwyn 01:41:28 139 Will Day 01:46:29 184 Kenny Turner 01:46:49 188 05:14:46 511
32 Wooton Road Runners Graham Jessop 01:44:24 164 Chris Knight 01:44:24 165 Philip Wood 01:46:40 186 05:15:28 515
33 Fat Boys R.C. Neale Vanstone 01:45:01 171 Michael Taylor 01:46:05 180 Paul Hulbert 01:47:27 195 05:18:33 546
34 Steel City Striders Steve Haake 01:45:29 175 Ben Heller 01:46:21 183 Simon Wiles 01:50:09 215 05:21:59 573
35 Totley A.C. Jonathan Douglass 01:45:59 179 Wojtek Siodelski 01:48:09 204 Justin Rowntree 01:50:52 222 05:25:00 605
36 Dark Peak Adrian Davis 01:47:35 197 Eugene Rybinski 01:47:38 199 Darren Webb 01:50:05 214 05:25:18 610
37 Handsworth Roadhogs Chris Horsfall 01:47:51 201 Jeff Taylor 01:53:10 239 Paul Horsfall 01:55:29 252 05:36:30 692
38 Totley A.C. Kevin Megson 01:51:49 230 Paul Bowerbank 01:52:55 237 Robert Dransfield 01:55:59 256 05:40:43 723
39 Matlock A.C. Dennis Belbin 01:52:25 234 James Alan Thorneycroft 01:53:36 242 Steve Mead 01:55:14 249 05:41:15 725
40 Steel City Striders Trevor Burton 01:51:14 226 John Rawlinson 01:54:52 247 Micharel Twigg 01:57:10 262 05:43:16 735
41 Wolds Veterans Sandy Presly 01:50:35 218 Gary Crisp 01:57:37 267 Martin Willerton 01:59:24 275 05:47:36 760
42 Dark Peak Tim Nixon 01:53:23 241 Dave Lockwood 01:55:42 254 David Arundale 02:02:43 299 05:51:48 794
43 Totley A.C. Jacob Wall 01:57:07 261 Richard Durkin 01:58:02 270 Thomas Ricketts 01:58:06 271 05:53:15 802
44 Wooton Road Runners Michael Kendall 01:49:41 213 John White 01:57:48 268 Deepesh Patel 02:06:09 328 05:53:38 809
45 Porter Valley Plodders John E. D. Wright 01:55:06 248 Rob Edwards 02:04:07 307 Steve Brandreth 02:04:43 312 06:03:56 867
46 Dark Peak Benjamin Robson 02:03:19 304 Maurice Musson 02:03:34 305 Jon Heathfield 02:05:55 326 06:12:48 935
47 Clowne Road Runners Simon Gregory 01:31:35 65 Richard Hind 01:44:48 168 Graham Sheen 02:59:55 377 06:16:18 610
48 Dark Peak Jules Barrett 02:06:50 333 Mike Arundale 02:08:20 340 Martin Griffiths 02:16:09 358 06:31:19 1031
49 Long Eaton R.C. Dave Clough 01:43:40 155 Paul Burchell 01:49:09 211 Damian Cowlishaw 03:00:21 379 06:33:10 745
50 Steel City Striders Andrew Green 01:59:12 274 David Parry 02:00:47 280 Blaine Quigley 02:33:37 375 06:33:36 929